Néhány szó a terhességi tesztek megbízhatóságáról
A kereskedelemben kapható tesztek csaknem 100%-ban megbízhatóak, ennek ellenére a nőgyógyász általában elvégzi a vértesztet is. Mindenesetre a legbiztosabb otthon elvégzett teszteredményt a reggeli első vizeletből kapjuk, ugyanis ebben mérhető a HCG legmagasabb koncentrációban.
Hamis pozitív eredményt adhatnak a tesztek bizonyos esetekben:
-
vesebetegség esetén vagy immunrendszeri kóros állapotban, ha a vizeletben fehérje, vér mutatkozik, vagy az LH hormon túltermelés hatására. Ilyenkor a terhesség megállapításához további vizsgálatok szükségesek.
-
Bizonyos gyógyszerek szedése is mutathat hamis eredményt, pl.: görcsoldók, Parkinson-kór elleni szerek, nyugtatók, vízhajtók.
-
Szülés, vetélés után még napokig magasabb a HCG szint a vizeletben, így hamis eredményt mutathat a teszt.
-
Bizonyos daganatok esetén is előfordul magas HCG hormonszint.
-
A legújabb kutatások szerint a terhesség sok esetben felszívódik még a menzesz elmaradása előtt, ezért túl korán tesztelni ezért sem érdemes.
-
Némelyik terhességi teszten megjelenhet egy árnyék vagy szellemcsík a tesztvonal helyén, mely lehet színtelen, esetleg rózsaszín árnyalatú, és csak akkor látszik, ha bizonyos szögből esik rá a fény. Ebben az esetben bizonyosságot a 2 nap múltán elvégzett újabb teszt adhat, ugyanis terhesség esetén a tesztcsík erősebben látszik.
-
A túl korán végzett tesztelés is mutathat szellemcsíkot, de előfordult már a tesztpapír kiszáradása miatt kapott hamis eredmény is.
Hamis negatív eredményt is mutathatnak a tesztek:
-
A fogamzást követő 10-12. nap táján éri el a HCG hormontermelés a már mérhető értéket, túl korai tesztelés negatív eredményt ad. Ha kimarad a menstruáció, újból érdemes elvégezni a tesztet.
-
Bizonyos gyógyszerek szedése is adhat negatív teszteredményt.